A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat (BJMSZ) július elsején újból szakmaközi teadélutánra invitálta az érdeklődőket. Ezúttal a hiperaktivitás (ADHD szindróma), illetve a munkahelyi kiégés témája került terítékre.
Hirdetés
A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat (BJMSZ) július elsején újból szakmaközi teadélutánra invitálta az érdeklődőket. Ezúttal a hiperaktivitás (ADHD szindróma), illetve a munkahelyi kiégés témája került terítékre.
A megjelenteket Makuk János elnök üdvözölte, aki vitaindítójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a szülők sokszor homokba dugják a fejüket, ha gyermekük fejlődésében bármilyen zavarral találják magukat szemben. Az óvodapedagógusok, tanítók sem mindig ismerik fel a rendellenességre utaló jeleket, pedig leginkább az ő feladatuk lenne erre felhívni a figyelmet, hogy mihamarabb szakemberhez kerüljön a „problémás” gyerek, hogy minél előbb elkezdődhessen a fejlesztés. A BJMSZ Health4all programja keretein belül ezért is szerveznek szakmai teadélutánokat.
Hudák Tóth Szabina gyermekfejlesztő gyógypedagógus előadásában átfogó képet kaphattak a résztvevők a hiperaktivitásról, a legjellemzőbb tüneteiről. Mint a szakember elmondta, nem lehet ezt a problémát a szőnyeg alá söpörni azzal, hogy csak „rossz ez a gyerek, majd kinövi, ha benő a feje lágya”. Amint felismerjük a hiperaktivitás tüneteit – pl. figyelem- és koncentrációszavar, csapongó figyelem, türelmetlenség, túlzott mozgékonyság, labilis érzelmi megnyilvánulás (hirtelen dühkitörés) stb. –, forduljunk szakemberhez, mert a korai fejlesztéssel ez a probléma orvosolható. Minél hamarabb el kell kezdeni a fejlesztést, mert az iskolában ehhez további problémák társulhatnak. A fejlesztésben a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat munkatársai az érdeklődők számára segítséget is nyújtanak.
A találkozó második részében a munkahelyi stresszről, a katedrán állók kiégésének problémájáról, okairól, annak megelőzésérről, illetve kezeléséről beszélt Gogola István pszichológus. Aki rámutatott, hogy a pedagógusokat, nevelőket sokszor olyan elvárások elé állítják, amiknek lehetetlen megfelelni önsérülés nélkül. Ezért saját érdekükben meg kell tanulni olykor nemet mondani, fontossági sorrendet felállítani, hogy minél könnyebben elviseljék a stresszhelyzeteket. Hogy ne égjenek ki idejekorán. A szakember a testi és a lelki egyensúly kialakításának fontosságára hívta fel a figyelmet.
A program – mely az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg – kötetlen beszélgetéssel zárult.
KME
Hirdetés
- A cikk a Kárpátinfo hetilap 25. évfolyamának 27. számában jelent meg.
- Hetilapunkat megvásárolhatja terjesztőinknél, illetve előfizetheti a postán.
- A Kárpátinfo hetilapot ONLINE is előfizetheti!
- Lapunkat elolvashatja PDF formátumban is.