| 2021. 09. 02. – 13:30
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, hogy Joe Biden amerikai elnökkel való találkozója produktív és építő légkörben zajlott, vlamint, hogy mindkét fél érdekelt volt a hatékony párbeszédben.
Erről az államfő sajtószolgálata nyomán a Podrobnosti.ua hírportál számolt be.
"Nem tudom, kialakult-e a "kémia". De az a tény, hogy az ülés egy óra helyett két órát tartott, ami azt jelzi, hogy a feleket érdekelte a párbeszéd és ennek a párbeszédnek az eredménye.
Úgy gondolom, hogy a találkozó eredményes volt, nem a szokásos légkörben zajlott, hanem férfias beszélgetés volt" - mondta az államfő.
Zelenszkij szerint Joe Bidentől pozitív értékelést kapott az Ukrajnában végrehajtandó reformokról. Az USA elnöke külön kiemelte a föld- és igazságügyi reformot.
Ukrajna elnöke megjegyezte, hogy Biden részéről nem volt negatív hozzáállás vele és csapatával szemben.
Zelenszkij elmondása szerint Ukrajna energiabiztonságának garanciáiról, a NATO-tagságról és a donbászi konfliktus rendezéséről volt szó.
A beszélgetés során különös figyelmet fordítottak Ukrajna NATO-tagságának kérdésére. Az amerikai vezető támogatja Ukrajna euro-atlanti integrációját, de nem említett konkrét határidőt a szövetséghez való csatlakozáshoz.
Ezenkívül Ukrajna számos kétoldalú együttműködési kezdeményezést ajánlott fel az Egyesült Államoknak. Ezekről a javaslatokról Zelenszkij részletesebben beszélt, mondván, hogy ez az állam védelmével kapcsolatos.
"Néhány javaslatunk új volt az Egyesült Államok számára. Érdeklődnek irántuk.
Megegyeztünk, hogy kidolgozzák a javaslatok részleteit, választ kapunk rájuk" - mondta Volodimir Zelenszkij.
Az elnök továbbá megjegyezte, hogy a Joe Bidennel folytatott találkozó során különös figyelmet fordítottak az ideiglenesen elfoglalt Krím és Donbász kérdésére is.
Az Egyesült Államok és Ukrajna elnökei tárgyaltak az Északi Áramlat-2-ről is, fenyegetésnek nevezve azt Európa energiabiztonságát illetően.
A találkozó során elfogadott nyilatkozat szerint az amerikai kormány az alábbiakkal látja el Ukrajnát:
- 463 millió dollár a demokrácia, az emberi jogok és a decentralizáció támogatására;
- 60 millió dollár biztonsági szférában nyújtott segítség;
- 12,8 millió dollár a koronavírus elleni küzdelemhez;
- 45 millió dollár humanitárius segély a donbászi konfliktus miatt.
Forrás
Ha tetszett önnek a cikk, akkor kattintson az alábbi gombokra!
Hirdetés
Kövessen minket a Facebook és Instagram oldalainkon!
Iratkozzanak fel a Telegram és a Google News csatornáinkra.
Orosz-ukrán háború: legfrissebb hírek