Kárpátinfo hetilap


| 2021. 09. 08. – 18:24 | Kárpátalja |
Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Bintu József

Hirdetés

A Budapesten zajló 52. Eucharisztikus Világkongresszus rendezvénysorozatához kapcsolódóan Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Az eseményre Kárpátalja különböző részeiből és Magyarország több településéről, köztük Miskolcról érkeztek zarándokcsoportok.

Köszöntőjében Bán Jónás, a Nagyszőlősi Római Katolikus Egyházközség plébánosa azt hangsúlyozta, hogy Nagyboldogasszony anyánk közel egy évezrede a magyarság összetartozásának, megmaradásának, s egyben a családokat erősítő szolidaritás jelképe. Immáron helyére került a szobor, s most az a feladat, hogy Jézus Krisztusnak is helyet készítsünk a szívünkben, mondta a ferencesrendi szerzetes.

Ez az alkotás nem a csüggedést, hanem a reményt közvetíti mindnyájunk számára, mivel irányt mutat a megváltó Jézus Krisztus felé, fogalmazott Bilák János, az egyházközség kurátora.

Kovács István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma helyettes államtitkára arra emlékeztetett, hogy Szűz Mária nem csupán a magyarság, de a Kárpát-medencében élő valamennyi nemzet és nép számára továbbra is a keresztény szellemiség szilárd védőbástyája. A magyarok számára pedig az ország védőszentje, aki tovább erősíti nemzettársaink hitét, éljenek azok az anyaország határain belül vagy azon kívül.  

Nagyboldogasszony minden tettében láthatjuk azt a törekvést, amely végső soron az igazi szeretethez, mások elfogadásához vezet el bennünket, mondta Lucsok Miklós római katolikus segédpüspök. Nekünk, mai keresztényeknek tehát az a feladatunk, hogy Szűz Mária példáját követve egész életünket ajánljuk fel a Mindenhatónak.

A magyarság még a kereszténység felvétele előtt tisztelte a Napba Öltözött Asszonyt, amely valószínűleg Szűz Mária előképe lehetett, vélekedett Szilágyi Mátyás, Magyarország beregszászi főkonzulja. Számunkra e pillanatban az a leglényegesebb, hogy őseink Mária-kultusza az idők kezdetére nyúlik vissza. Olyan biztos pont ez, amelyhez mindig bizalommal fordulhat valamennyi magyar. Nagyboldogasszony szobrának értő módon és hittel teli megformálása mostantól a nagyszőlősiek és a városba látogatók számára esélyt teremt arra, hogy mélyen megéljék hitüket, magyarságukat.

Jelkép értékű, hogy Nagy­bol­dogasszony szobrát itt, az egykori Ugocsa vármegye központjában Kisboldogasszony napján avatjuk fel, emlékeztetett rá Bakos István, a szoborállítás fő kezdeményezője, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumi tagja. Aki végezetül Teleki Pál, Magyarország hajdani miniszterelnökének ma is aktuális szavait idézte: „Merjünk magyarnak lenni!”.

Egész Európában a Mária-kultusz szerteágazó és sokgyökerű. Erre bizonyíték az öreg kontinensen található számos zarándokhely, mutatott rá Vári Fábián László Kossuth-díjas költőnk. Szűz Mária az igaz hittel és alázattal érkezőknek ma is szükség szerint osztogatja kegyelmét, és teszi ezt már több évszázada. Jézus Krisztus szülőanyja egyben arra emlékeztet valamennyiünket, hogy minden anyától született gyermek felnőtté válva nem alattvalója, hanem testvére a másiknak.

A szobor leleplezését és megáldását követően Matl Péter ismertette a mű elkészítésével kapcsolatos elképzeléseit: a talapzat maga a kemény gránitból megformált földgolyó, a glóbusz. A 12 levél a 12 apostolt jelképezi, a tulipánforma pedig, jól tudjuk, egy ősi magyar motívum. Széttárt karjával a középpontban áll Szűz Mária, fölötte a gyermek Jézus.

A szoboravató és -megáldó ünnepséget Pitti Katalin, a Magyar Állami Operaház örökös tagjának éneke, Hegedűs Valér zongoraművész virtuóz játéka és Gy. Szabó András irodalomtörténész szavalata tette még meghittebbé.

Bintu József

Hirdetés

 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet
 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet
 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet
 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet
 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet
 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet
 • Nagyszőlősön a helyi plébániatemplom kertjében felavatták Nagyboldogasszony szobrát, Matl Péter Magyar Örökség díjas munkácsi szobrászművész alkotását. Fotó: Kovács Erzsébet

 • A cikk a Kárpátinfo hetilap 25. évfolyamának 37. számában jelent meg.
 • Hetilapunkat megvásárolhatja terjesztőinknél, illetve előfizetheti a postán.
 • A Kárpátinfo hetilapot ONLINE is előfizetheti!
 • Lapunkat elolvashatja PDF formátumban is.

Kövessen minket a Facebook és az Instagram oldalainkon.
Iratkozzon fel a Telegram csatornánkra is.
Legyen jól informált!