| 2022. 03. 08. – 16:00
Egy váratlanul fellépő, tartós – 24 órás vagy annál hosszabb – áramkimaradás katasztrofális következményekkel járna Németországban – figyelmeztetett a németországi biztosítótársaságok szövetsége, a GDV.
Ilyen jellegű „blackout” bekövetkezhet műszaki hiba, emberi mulasztás, szélsőséges időjárási körülmények vagy kibertámadások következtében; a német hatóságok szerint utóbbira utaló konkrét jelek egyelőre nincsenek, ugyanakkor „nem is valószínűtlen" a bekövetkezése - írja az Origo.
Német informatikai-biztonsági szakértők az Oroszország elleni szankciók miatt lehetséges hacker-bosszúakciókra figyelmeztetnek,
amelyeknek potenciális célpontjuk lehet a németországi energiaellátás is. Ha az áramkimaradás széleskörű és tartós, akkor katasztrofális következményekkel kell számolni az országban – ezt vetíti előre a GDV biztosítószövetség és a német Szövetségi Polgári Védelmi Katasztrófavédelmi Hivatal (BBK).
Az áramellátás megszűnése a BBK szerint minden kritikus infrastruktúrát érintene: egyebek mellett az információs-távközlési szolgáltatást, illetve az élelmiszer-, az ivóvíz- és az egészségügyi ellátást is.
A forgatókönyvek szerint elsőként a kommunikációs hálózat omlana össze, azon belül is először a mobiltelefonok merülnének le, majd az internet és a televízió sugárzás szűnne meg.
Hamar leállna a tömegközlekedés egy része, üzemképtelenné válnának a liftek, sötétbe borulnának az otthonok és az utcák is. A kórházak és egyes intézmények a vészhelyzeti áramfejlesztőknek köszönhetően mintegy 48 órán keresztül működnének még a „blackout” kezdete után. Később számolni kellene az általános higiénés körülmények megváltozásával: nem működne a szennyvízelvezetés és a hulladékszállítás sem.
Tartva – egyebek mellett – a német villamosenergia-hálózatot kívülről érő kibertámadástól, a Szövetségi Információbiztonsági Hivatal (BSI) Nemzeti Informatikai Válságkezelő Központja fokozott éberségre
és vész esetén gyors reakcióra szólította fel a szövetségi közigazgatást, az egyes infrastruktúrák üzemeltetőit és bizonyos kiemelt fontosságú vállalatokat.
A BSI úgy látja, hogy az ukrajnai helyzettel összefüggésben nem fenyegeti közvetlen veszély a németországi információbizottságot - ám ez bármikor megváltozhat.
A Szövetségi Katasztrófavédelmi Hivatal azt tanácsolja a németeknek, hogy készüljenek fel egy esetleges válsághelyzetre: az iránymutatás szerint minden háztartásnak be kell rendezkednie arra, hogy 10-14 napig boldoguljon minden külső segítség nélkül. Legyen ivóvíz, elemes rádió, gyertya, gáztűzhely, konzervek, gyógyszerek, tűzoltókészülék, elsősegélycsomag – sorolják az ajánlásban. Katasztrófavédelmi szakértők feltételezése szerint azonban nagyon kevesen készültek fel erre az országban.
Nem először készülnek katasztrófára
Tavaly novemberben arról a drámai videóról, amit a szövetségi katasztrófavédelmi hivatal adott ki, nem kis riadalmat keltve a németek körében. Az oktatóvideó arra igyekezett felkészíteni a polgárokat, hogy mi a teendő akkor, ha fűtési szezonban megszűnik a gázellátás.
Friss híradások szerint a szezon hátralévő részére várhatóan elegendő mennyiségű gáz áll rendelkezésre Németországban, a problémát most inkább az elszabaduló energiaárak jelentik, ami hosszú távon újabb katasztrófahelyzetet idézhet elő. Az egész Európában hónapok óta jelen lévő energiaár-problémát az orosz–ukrán konfliktus jelentősen súlyosbítja.
Az árakat Magyarországon a lakossági rezsicsökkentésre vonatkozó intézkedések tartják megfelelő szinten.
Noha a kiszámítható energiaellátásnak való kitettség folyamatosan növekszik Németországban, a probléma nem új keletű: a Bundestag Technológiai Hivatalának jelenése már 2011-ben arra figyelmeztetett, hogy egy globális és hosszan tartó áramkimaradás olyan károkat okozna, amelyek nemzeti katasztrófával érnének fel.
Forrás
Ha tetszett önnek a cikk, akkor kattintson az alábbi gombokra!
Hirdetés
Kövessen minket a Facebook és Instagram oldalainkon!
Iratkozzanak fel a Telegram és a Google News csatornáinkra.
Orosz-ukrán háború: legfrissebb hírek