A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség június 4-én a művészeti iskolákban oktató pedagógusok számára szervezett konferenciát
A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség június 4-én a művészeti iskolákban oktató pedagógusok számára szervezett konferenciát. Fotó: Kovács Erzsébet
Hirdetés
A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség június 4-én a művészeti iskolákban oktató pedagógusok számára szervezett konferenciát, melyen 13 művészeti iskolából 40 tanár vett részt online, illetve jelenléti formában. A konferenciát a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Győr terméből irányította Kepics Andzselika, a KMPSZ művészeti iskolában oktató pedagógusok szekciójának vezetője, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola igazgatója.
A fórum résztvevőit dr. Orosz Ildikó, a Rákóczi Főiskola és a KMPSZ elnöke köszöntötte. Szomorúan állapította meg a „háborúban hallgatnak a múzsák” mondás igazságát, pedig a művészet az, ami az ember lelkét gyűrődéseit kivasalja, a zene az, erőt, lehetőséget ad nekünk, fogalmazott az elnök asszony. Aki felidézte, hogy a történelemből ismerjük, hogy idővel azért a zene is megjelenik a háborúban is – az első és második világháborúban, vagy akár a kuruc korban a katonák is szerettek énekelni. Orosz Ildikó kiemelte, hogy ma a hátországban élőknek is van feladatuk, ezúttal a gyerekeinknek adjunk valami pluszt, különösen a nyár folyamán. Hisz két év pandémia és több mint száz nap háború után nekik leginkább az hiányzik, ami a gyermekkor alapja: a rendszeres találkozás, a közösség. Ezért ezt a nyári programokkal, táborok szervezésével – akár egy-egy iskola bázisán – kell pótolni. Ebben kérte a pedagógusok segítségét, pozitív hozzáállását is, majd eredményes munkát kívánt a résztvevőknek.
Schreiner Sándor, a Kárpátaljai Akadémiai Állami Népi Együttes klarinét- és tárogatóművésze, orgonamester „A tárogató mint hungarikum” címmel tartott nagyívű előadásában a tárogató történetéről, fejlődéséről beszélt, illetve arról, hogyan tárták ki érzéseiket e hangszer segítségével a pásztorok, s milyen szerepet kapott a kuruc korban, illetve a Rákóczi-szabadságharcban. Az előadást tárogatójátékkal színesítette.
Nagyné Kánya Andrea, az Aszódi Podmaniczky Alapfokú Művészeti Iskola hegedűtanára „Hangképzés és vonókezelés a hegedűoktatásban, kezdőktől-haladókig” címmel osztotta meg tapasztalatait, gazdagította a résztvevők tudását.
A konferencia az előadások megbeszélésével zárult. Végezetül Kepics Andzselika mondott köszönetet a támogatóknak, illetve felhívta a résztvevők figyelmét, hogy nyáron megrendezésre kerül a KMPSZ által szervezett Kölcsey Pedagógusakadémia, melyre szeretettel várják a zenepedagógusokat is.
Kovács Erzsébet
Hirdetés
- A cikk a Kárpátinfo hetilap 26. évfolyamának 23. számában jelent meg.
- Hetilapunkat megvásárolhatja terjesztőinknél, illetve előfizetheti a postán.
- A Kárpátinfo hetilapot ONLINE is előfizetheti!
- Lapunkat elolvashatja PDF formátumban is.
Forrás
Ha tetszett önnek a cikk, akkor kattintson az alábbi gombokra!
Kövessen minket a Facebook, az Instagram, a Telegram és a Google News oldalainkon.