A csodazöldség, ami fogyaszt és csontot erősít – és szinte minden sarkon kapni
Hirdetés
A Földközi-tenger vidékéről és a Közel-Keletről származó finomságot arrafelé garbanzo bab néven is ismerik. Az olasz, a görög, az indiai, az arab, a spanyol és a portugál konyha egyik legkedveltebb alapanyaga, de Magyarországon is egyre többen szeretik. Összegyűjtöttünk néhány érvet, hogy miért érdemes belőle enni!
Rendkívül gazdag tápanyagokban
Figyelem, jó sok szám következik! Mivel a százgrammos mennyiség megállapítása konyhamérleg nélkül nehézkes, inkább úgy mondjuk, hogy egy csészényi sült csicseriborsó 269 kalóriát, 45 g szénhidrátot, 15 g fehérjét, 13 g rostot és 4 g zsírt tartalmaz, koleszterinből pedig semennyit - írja a bien.hu.
Ez a mennyiség a napi ajánlott minimum káliumbevitel felét, kalciumbevitel 21%-át, vasbevitel 69%-át, B6-vitamin bevitel 55%-át és magnéziumbevitel 57%-át fedezi. Sőt, még C-, A- és K-vitamin, illetve cink, mangán és szelén is van benne.
Cukorbetegség ellen
Kutatások bizonyítják, hogy a rostban gazdag táplálkozás csökkenti a diabéteszesek vércukorszintjét – legyen szó akár 1-es, akár 2-es típusú kórról.
Az egészséges szervezet inzulinválasza, tehát cukoranyagcseréje is javul, amennyiben naponta legalább 20 g élelmi rostot elfogyasztasz.
A párodnak és az apukádnak ennél többre van szüksége, hiszen férfiaknak 30-38 g-ot javasolnak.
Az erős csontokért
A csicseriborsóban lévő vas, a foszfát, a kalcium, a magnézium, a mangán, a cink és a K-vitamin mind hozzájárul ahhoz, hogy megtartsd a csontsűrűségedet, illetve szükség esetén akár növeld.
A kalcium és a foszfát egyensúlya adja meg, hogy a szervezeted milyen gyorsan és milyen hatékonyan képes csontszövetet „gyártani”.
Egyensúly alatt azt értjük, hogy a túl csekély és a túl bőséges bevitel ugyanúgy gyengébb csontokat eredményezhet. K-vitamin hiány esetén pedig sajnos megnő a törésveszély, amivel nemcsak időskorban érdemes tisztában lenned.
A jó vérnyomásért
A csicseriborsó nátriumszegény alapanyagot jelent a konyhában, amelyet akár só hozzáadása nélkül, más fűszerekkel is ízesíthetsz.
A nemzetközi ajánlások szerint naponta legfeljebb 4,7 g nátriumot szabadna bevinned a szervezetedbe, ám becslések szerint a felnőtt lakosság kevesebb, mint 5%-a abszolválja ezt.
A többiek akár jelentősen túllépik a mennyiséget, amivel hatalmas terhet rónak a szívükre és az érrendszerükre.
Rákmegelőző hatás
A szelén olyan ásványi anyag, amely természetes körülmények között nincs jelen a legtöbb zöldségben is gyümölcsben – a csicseriborsóban azonban találsz belőle!
Kulcsfontosságú a májfunkciók szempontjából, hiszen képes megszabadítani a szervezetet a rákkeltő anyagoktól. A szelén emellett gyulladás- és tumorméret-csökkentő hatású.
A csicseriborsóban lévő folsav pedig a DNS regenerációját segíti elő, ami ugyancsak előnyös a daganatmegelőzés szempontjából.
A zökkenőmentes emésztésért
A csicseriborsó magas rosttartalma hozzájárul a székrekedés megelőzéséhez, valamint elősegíti a rendszeres székletürítést.
A benne lévő nem oldódó élelmi rostok tehát nemcsak a vércukorszintednek tesznek jót, hanem az értékes tápanyagok teljesebb felszívódásának és a salak gyorsabb kiáramlásának is.
Az eredmény? Laposabb has és jobb közérzet. Már rövidtávon is megéri!
Jóllakva fogyhatsz vele
A már sokszor említett élelmi rostoknak hatalmas szerepük van az egészséges testsúly elérésében és megtartásában.
Amennyiben eleget viszel be belőlük, könnyedén elősegítheted a hosszabban tartó jóllakottság-érzetet, ezáltal csökken a teljes kalóriabeviteled.
Arról nem is beszélve, hogy a zöldségek és a gyümölcsök fogyasztása – a megfelelő súllyal egyetemben – eleve csökkenti a metabolikus szindróma, s a korai halálozás kockázatát.
Meghoztuk a kedved a csicseriborsó-evéshez? Jó étvágyat hozzá!
Hirdetés
Forrás
Ha tetszett önnek a cikk, akkor kattintson az alábbi gombokra!
Kövessen minket a Facebook, az Instagram, a Telegram és a Google News oldalainkon.